Menu rozwijane

Ta strona została stworzona z myślą o osobach na emigracji, o Polakach mieszkających za granicą, którzy poszukują pomocy psychologicznej. Znajdziesz tu informacje, artykuły oraz dane kontaktowe aby zasięgnąć porady psychologicznej, stacjonarnej lub online.
Kryzys emocjonalny, problemy małżeńskie, zakręt życiowy, depresja, nerwica, uzależnienia, fobie i lęki sprawiają, że nie wystarczy już wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół czy znajomych.
Jeżeli czujesz potrzebę żeby porozmawiać, znajdujesz się w trudnym życiowym momencie, jesteś zagubiony, osamotniony, nie wiesz co ze sobą zrobić, konsultacja z kompetentnym psychologiem lub coachem jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Serdecznie zapraszam do kontaktu.Filmoterapia

 


Filmoterapia, czyli terapia poprzez film, jest jedną z nowocześniejszych technik arteterapeutycznych, które bazują na założeniu że obcowanie ze sztuką ma właściwości terapeutyczne.

 

 

Filmoterapia polega na oglądaniu odpowiednio dobranych materiałów filmowych w celu wywołania określonych zachowań lub obudzeniu świadomości w określonym kierunku.

 

Filmoterapia jako technika terapeutyczna:

 

  • pomaga dotrzeć do ukrytych emocjipomaga w identyfikacji pragnień i potrzeb
  • pomaga rozwiązywać problemy 
  • modeluje zachowania 
  • inspiruje do zmian 
  • daje nadzieję 
  • rozwija samoświadomość, 
  • pozwala z dystansu spojrzeć na nasze problemy  

Odpowiednio dobrane materiały filmowe są skuteczne w terapii, bo działają przede wszystkim poprzez emocje i uczucia, a nie na poziomie rozumowym. 

Działają podobnie jak sny, umożliwiają dotarcie do nieuświadomionych 
pragnień, potrzeb i wydobycie ich na światło dzienne. 

Rozmowa na tematy trudne bywa łatwiejsza, gdy na początek dyskusja dotyczy fikcyjnej ekranowej postaci przeżywającej podobne emocje.

 

Przebieg Filmoterapii:

 

1. Identyfikacja z bohaterami lub z ich problemami - etap wstępny procesu radzenia sobie z problemami. 
2. Oczyszczenie - ukryte i nagromadzone uczucia i emocje zostają uwolnione.
3. Wgląd w siebie dzięki zrozumieniu motywów zachowania głównych bohaterów.
4. Uniwersalizacja - osoba poddawana filmoterapii dzięki obserwacji losów bohaterów dostrzega że nie tylko ona doświadcza podobnych problemów. Dzięki temu czuje się mniej wyizolowana a jej sytuacja życiowa wydaje się przez to mniej wyjątkowa.