Menu rozwijane

Ta strona została stworzona z myślą o osobach na emigracji, o Polakach mieszkających za granicą, którzy poszukują pomocy psychologicznej. Znajdziesz tu informacje, artykuły oraz dane kontaktowe aby zasięgnąć porady psychologicznej, stacjonarnej lub online.
Kryzys emocjonalny, problemy małżeńskie, zakręt życiowy, depresja, nerwica, uzależnienia, fobie i lęki sprawiają, że nie wystarczy już wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół czy znajomych.
Jeżeli czujesz potrzebę żeby porozmawiać, znajdujesz się w trudnym życiowym momencie, jesteś zagubiony, osamotniony, nie wiesz co ze sobą zrobić, konsultacja z kompetentnym psychologiem lub coachem jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Serdecznie zapraszam do kontaktu.EFT

Emotional Freedom Techniques czyli Techniki Emocjonalnego Wyzwolenia

 

Czym jest EFT?


EFT to skrót od angielskiej nazwy tecniki  Emotional Freedom Techniques czyli po polsku Techniki Emocjonalnego Wyzwolenia i polega na uwolnieniu ciałą i umysłu od negatywnych emocji.


EFT jest narzędziem stosowanym najczęściej w psychoterapii oraz medycynie alternatywnej opartym na teorii, iż negatywne emocje są spowodowane zaburzeniami pola energetycznego człowieka, a podczas opukiwania (tapping)  punktów energetycznych na ciele człowieka (meridianów) oraz myśląc o negatywnej emocji, sprowadzamy ją do poziomu neutralnego, wspierając powrót do naturalnej harmonii.

Według teorii EFT, negatywne emocje mające wpływ na nasze funkcjonowanie oraz zdrowie, budują się etapami. Jako pierwsze pojawia się negatywne doświadczenie lub przeżycie w związku z którym zaczynamy odczuwać negatywne emocje, które prowadzą do niewłaściwego zaprogramowania wewnątrz ciała w konsekwencji czego cały system energetyczny ciała zostaje zaburzony. Zgodnie z teorią EFT nie wystarczy tylko zlokalizować problemu negatywnego doświadczenia, należy przywrócić równowagę energetyczną organizmowi poprzez pozbycie się negatywnych emocji.

Na czym to polega?

Podstawą techniki EFT jest skupienie się na negatywnych wspomnieniach lub emocjach i równoczesne opukiwanie(tapping), za pomocą palców, serii 12 określonych punktów na ciele, które odpowiadają punktom energetycznym meridianom stosowanym w medycynie chińskiej.

Poprzez proces opukiwania punktów energetycznych osoba dostraja się do swojej emocji wywołując w ten sposób owo zakodowane zaburzenie energii,odblokowując je a następnie stymulując przepływ energii powoduje jej wyrównanie, uspokojenie, co na poziomie odczuć objawia się uczuciem ukojenia, wyciszeniem i relaksu.


Na co pomaga?

EFT łagodzi objawy wielu stanów psychologicznych oraz fizycznych, w tym: depresję, niepokój, lęki,żal,  stres po przeżyciach traumatycznych, stres ogólny, uzależnienia i fobie, obsesje, ataki paniki, bóle ostre i chroniczne i zaburzenia jedzenia.

Technika EFT znajduje swoje zastosowanie również w zmianie przekonań i terapii uzależnień. 

Zwolennicy tej metody twierdzą, że pomaga na wszystko, od przeziębienia do raka.