Drodzy Państwo,    

Serdecznie zapraszam do REZERWACJI konsultacji w GABINECIE lub konsultacji online :
Dagmara DMitrzak Doctolib

Miłego dnia i do zobaczenia wkrótce!
Dagmara DMITRZAK

#polski #telekonsultacja #psycholog #online #montpellier
#francja #polacy #pomoc #psychologiczna
#depresja #stres
#lek #terapia #uzaleznienie #samotnosc

Mindfulness dla każdego, praktyczne wskazówki.


Słowo mindfulness jest najczęściej tłumaczone na język polski jako uważność, uważna obecność lub też pełna obecność. Zycie życiem świadomym, praktykowanie uważności oznacza zatrzymanie się w nieustannym robieniu czegoś, żeby zwyczajnie bardziej być. Żyjemy w świecie gdzie bezustannie robimy coś, myślimy o tym czego nie zrobiliśmy i o tym co powinniśmy zrobić. Zycie w pełnej świadomości pozwala nam zatrzymać się, oddychać, wsłuchać się w siebie i zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy żywi.
Macie ochotę spróbować życia w pełnej świadomości?


Oto 10 ćwiczeń i wskazówek:



  1. Krótkie przerwy pomiędzy czynnościami. Jesteś na zakupach, w pracy lub sprzątasz? Nic nie szkodzi. Możesz praktykować uważnosc również podczas codziennych czynności. Wychodząc ze sklepu, z biura odetchnij głęboko i popatrz kilka sekund w niebo. Możesz używać tej samej techniki w domu lub w pracy, pomiędzy dwoma czynnościami skup się na swoim oddechu i rozejrzyj się uważnie wokół siebie.
  2. Świadome jedzenie.  W świadomym jedzeniu nie chodzi tylko o smakowanie potraw, ale również o skupienie się na innych aspektach zawartości naszych talerzy: na kolorach, teksturach, zapachach i dźwiękach. Smakuj, wąchaj, słuchaj, delektuj się. Smacznego!
  3. Aktywne słuchanie. Bywa, ze prowadząc konwersacje, nasze myśli rozbiegają się na wszystkie strony i trudno nam skupić naszą uwagę wyłącznie na naszym rozmówcy. Aktywne słuchanie pozwala naprawdę zrozumieć co twój szef, żona/mąż/partner, dziecko, rodzic, sąsiad, przyjaciel mają do powiedzenia. Spróbuj nie myśleć o tym co będziesz robić za chwilę, tylko skup się na swoim rozmówcy spójrz mu w oczy, nie wahaj się zadawać dodatkowych pytań żeby upewnić się, że dobrze zrozumiałeś.
  4. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż osoba, która patrzy w inną stronę kiedy do niej mówicie. Zintensyfikuj spojrzenie i spróbuj poszukać wzroku drugiej osoby. Możesz poprosić żeby na Ciebie spojrzała. Kiedy do kogoś mówisz, skup wzrok na jego twarzy. Jeżeli czujesz się nieswojo patrząc komuś w oczy, patrz na brwi. Jeżeli chcesz iść o krok dalej, patrz w oczy nieznajomym na ulicy, w sklepie, w środkach komunikacji publicznej.
  5. Patrzenie na otoczenie w nowy, świadomy sposób. Usiądź wygodnie w swoim stałym miejscu (ulubiony fotel, krzesło w kuchni, kanapa, biurko, balkon, ławka przed domem i postaraj się przez 5 minut obserwować swoje otoczenie . Poszukaj detali, których normalnie nie dostrzegasz i postaraj się je zapamiętać. 
  6. Przerwa na łonie natury. To ćwiczenie wymaga wyjścia z domu/biura/szkoły lub innego miejsca, w którym spędzasz większość swojego czasu. Jeżeli dysponujesz chociaż krotką przerwą, wyjdź z budynku i udaj się w stronę najbliższego skweru, parku lub chociażby najbliższego miejsca gdzie rosną drzewa. Jeżeli to możliwe nie bierz ze sobą telefonu (albo przynajmniej go wyłącz), postaraj się przez chwile skupić całą swoją uwagę na zieleni, która Cie otacza , posłuchaj otaczających Cie dźwięków i oddychaj głęboko. To ćwiczenie służy odcięciu się od normalnego funkcjonowania, odzyskaniu równowagi oraz pozwala poprawić funkcjonowanie Twoich płuc, które w zamkniętych pomieszczeniach cierpią z powodu nadmiary dwutlenku węgla i niedoboru tlenu.
  7. Mikro-medytacje. Zanim podejmiesz się trudnego zadania, zanim stawisz czoła stresującej sytuacji, albo po prostu raz dziennie, postaraj się zrobić sobie małą przerwę na głębokie, świadome oddychanie. Postaraj się skoncentrować na powietrzu wdychanym przez nos i wydychanym przez usta. Wdech i wydech. Powtórz 10 razy. Ten krotki moment skupienia na oddychaniu pozwoli Tobie pozbycie się na natrętnych myśli, pomoże spowolnić puls i obniżyć ciśnienie tętnicze. 
  8. Identyfikacja pozytywnych momentów w Twoim życiu. Zacznij prowadzić dziennik pozytywnych momentów. W trakcie dnia zwracaj uwage na chwile kiedy odczuwasz przyjemność, radość, zadowolenie, dumę, podekscytowanie. Możesz je zapisywać na bieżąco lub robić wieczorne podsumowania.  
  9. Branie przykładu z dzieci. Jeżeli medytacje, zwiększona koncentracja nie są dla Ciebie, spróbuj wziąć przykład z dzieci. Dzieci postrzegają rzeczywistość w sposób odmienny od osób dorosłych. Ich zachwyt codziennością, ich asertywność i umiejętność zajmowania się tym co jest dla nich istotne, mogą być cennymi lekcjami dla nas, dla dorosłych. Jeżeli miałeś kiedyś możliwość obserwować dzieci w trakcie zajedz kreatywnych, artystycznych, na pewno zauważyłeś jak bardzo są skoncentrowane na tym co robią. Zacznij rysować, malować, kolorować, tworzyć , robić na drutach pamiętając ze wszelkie zajęcia manualne pomagają osiągnąć stan skupienia podobny do stanu medytacji. Postaraj się skupić na tym co robisz i nie myśl o niczym innym, po prostu czerp przyjemność z tego co robisz.
  10. Sluchanie swojego barometru wewnętrznego. Po przebudzeniu zostań jeszcze około 3 minut w łóżku z zamkniętymi oczami, nie zrywaj się gwałtownie, tylko skup się na głębokich oddechach. Skoncentruj się na swoim ciele, porozciągaj mięśnie. Następnie postaraj się wsłuchać w swoje emocje. Jak się dzisiaj czujesz, jaki jest twój stan ducha, jakie są twoje oczekiwania w stosunku do tego nowego dnia ? Zastanów się co pozytywnego może ci się przytrafić w ciągu dnia. Teraz możesz już wstać.

 

Komentarze

Witaj,
Ta strona została stworzona z myślą o osobach na emigracji, o Polakach mieszkających za granicą, którzy poszukują wsparcia lub pomocy psychologicznej.
Znajdziesz tu informacje, artykuły oraz dane kontaktowe aby zasięgnąć porady psychologicznej : stacjonarnej (Montpellier) lub online. Polski psycholog żyjący na co dzien na południu Francji, na skraju dwóch kultur, poleca się do usług.

Kryzys emocjonalny, problemy małżeńskie, zakręt życiowy, depresja, nerwica, uzależnienia, brak pewności siebie, brak poczucia własnej wartości, brak poczucia bezpieczenstwa, fobie i lęki sprawiają, że nie wystarczy już wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół czy znajomych.

Jeżeli czujesz potrzebę żeby porozmawiać, znajdujesz się w trudnym życiowym momencie, jesteś zagubiony, osamotniony, nie wiesz co ze sobą zrobić, konsultacja z kompetentnym polskojęzycznym psychologiem i coachem jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Psycholog Coach Montpellier


Świat się zmienia, dzisiejsze społeczeństwo wymaga od nas nieustannie pełnie sprawności fizycznej i psychiczną. Konsultowanie się z psychologiem nie jest już tematem tabu, wszyscy szukamy skutecznych rozwiązań, aby zachować równowagę psychiczną i żyć pełnią życia.

Aby wspomóc ten proces, Dagmara Dmitrzak, absolwentka psychologii UAM, coach i trenerka stosuje zintegrowane podejście eklektyczne, które łączy podejścia takie jak psychologia pozytywna, psychologia poznawczo-behawioralna i psychologia humanistyczna.

Metody pracy:

-Terapia krótkoterminowa: problemy małżeńskie, depresja, uzależnienie, żałoba, uraz, fobia, lęk, brak pewności siebie, problemy z poczuciem własnej wartości, zaburzenia psychosomatyczne, …

-EFT

-Coaching

-EMDR

-Techniki relaksacyjne

-NLP

-Life coaching i business coaching

- Warsztaty tematyczne i konferencje (zarządzanie czasem, zarządzanie stresem, utrata masy ciała, pewność siebie, poczucie własnej wartości)



Coach Psycholog Montpellier przyjmuje umówione wczesniej wizyty w swoim gabinecie w Montpellier, Francja (dzielnica Hopitaux Facultés), w pobliżu Clapiers, Jacou, Castelnau-le-Lez, Montferrier-sur-Lez, Saint-Clément-de-Rivière, Saint Gely du Fesc, Assas, Prades-le-Lez, oferuje także spotkania przez webcam (skype, messenger, whatsup, google hangouts, appear.in)


Polski Psycholog online
Polski Psycholog Francja